SL SALOS Szczecin prowadzi całoroczną działalność sportowo-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Posługuje się prewencyjnym systemem wychowawczym założyciela Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko (1815-1888), ale czerpie też ze współczesnego dorobku nauk biologicznych, medycznych, kulturologicznych, ekonomicznych i praktyczno-technicznych. Swą ofertę programową kieruje do wszystkich młodych ludzi, chłopców i dziewcząt zgodnie z myślą św. Jana Bosko, ” Wychowanie do życia przez Sport ” Odpowiadając na potrzeby oraz zainteresowania dzieci i młodzieży SL SALOS Szczecin prowadzi zajęcia w takich tradycyjnych dyscyplinach sportu jak tenis stołowy i piłka nożna, do uprawiania których niezbędne są odpowiednie warunki i infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Hale sportowe to przede wszystkim obiekty sportowe Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul.Ku Słońcu 124, oraz boiska piłkarskie przy obiekcie MOSiR ul. Witkiewicza i ul. Tenisowej 38, na których gromadzi się około 400 dzieci i młodzieży.
ZAMYSŁ PRACY WYCHOWAWCZO - SPORTOWEJ Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej „ SL SALOS” w Szczecinie
To nie jest wcale łatwym zadaniem formułować myśl o wychowaniu i to wychowaniu chrześcijańskim. Tę trudność komplikuje fakt, iż mówić chcemy o wychowaniu fizycznym, wychowaniu do wiary przez sport w duchu św. Jana Bosko.
Przystępując do próby roboczego opracowania zamysłu pracy wychowawczo-sportowej w Stowarzyszeniu Lokalnym Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS” w Szczecinie natrafiliśmy na jeszcze jedną trudność – mianowicie na pytanie:
W jakim stopniu przyjdzie nam czerpać z wierności i podobieństwa myśli św. Jana Bosko , aby wcielać je w życie? Czy mamy prawo te myśli i intencje modyfikować?
Przyjęliśmy , iż najważniejszą ideą musi być myśl św. Jana Bosko, iż wychowanie nie może być tylko wychowaniem fizycznym, ale przede wszystkim duchowym; nie powinno ono ograniczać się jedynie do wzmacniania mięśni ale powinno wzmacniać ducha, ujmując w karby charakter, pobudzając tendencje ku dobru i wszystko ukierunkowując na cnotę, uczciwość i dobroć. U podstaw tej myśli leży przekonanie, że Bóg miłuje i że stworzył nas do radości.
Trudność opracowania teoretycznego polega również na tym, że św. Jana Bosko nie pozostawił żadnego schematu teoretycznego, żadnej zasady organizującej jego wizję wychowawczą w wychowaniu do wiary przez sport.
„ Wychowanie jest sprawą serca”, kierowanego rozumem i delikatną ludzką wrażliwością – była to fundamentalna zasada nieustannie powtarzana przez św. Jana Bosko.
To co wyróżniało religijną pedagogikę św. Jana Bosko, to klimat trzeźwej religijności – wypełnianie swoich obowiązków, którymi są: radość, nauka, zachowanie czystości, posłuszeństwo, praktykowanie miłości Boga i bliźniego.
Jeśli przyjmiemy, że człowiek jako istota wartościująca jest wrażliwy na wyższe wartości: prawdy, miłości, życzliwości, współczucia itp., to stwierdzić musimy, że nie będzie prawdziwego sportu tam, gdzie kwestionować się będzie podstawowe wartości człowieka, prawdomówność, sumienie, dobroć, sprawiedliwość.
Sport, to przecież sfera kultury, a ta implikuje przede wszystkim kulturę duchową. Wejść w świat sportu, oznacza wejść w świat określonych zasad i reguł, świat rywalizacji to znaczy w działalność usystematyzowaną, która pozwala na rozwijaniu i doskonaleniu się.
Sport odbudowuje dialog pomiędzy młodymi i dorosłymi – to daje szansę porozumienia się. Sport wychowuje do relacji międzyosobowych, które budują człowieka. Wychowanie nie tworzy człowieka, lecz pomaga mu tworzyć samego siebie, rozwijać swoje talenty, doskonalić się.
Dochodzimy wreszcie do istoty sprawy!!!
Wychowanie i ewangelizacja licznych zastępów dzieci i młodzieży, skłaniają nas do szukania tej młodzieży w jej środowisku i do wychodzenia jej naprzeciw poprzez formę posługi odpowiadając na potrzeby oraz jej zainteresowania.
Młodzi są często bez wzorców i modeli do naśladowania. Czekają na mistrzów i przykłady do naśladowania. Jeśli spotkają takich ludzi, poddają się ich wpływom.
Autorzy zdają sobie z tego sprawę, iż propozycje zawarte w prezentowanym „ Zamyśle” pracy wychowawczo-sportowej w szczecińskim „Salosie”, są zaledwie początkiem wyznaczenia kierunku działań. Stąd zamysł ten jest otwarty na wszelkie racjonalne propozycje, zmierzające do udoskonalenia wychowania chrześcijańskiego poprzez zabawę, sport, turystykę i rekreację.
Zamysł pracy wychowawczo-sportowej SALOS w Szczecinie powstał z myślą o kilku kręgach odbiorców. Adresowany jest przede wszystkim do trenerów, instruktorów, opiekunów, animatorów, kierowników , wychowawców, wolontariuszy , rodziców i działaczy „ SALOS” w Szczecinie. DLACZEGO? Ponieważ na przykładzie tego Stowarzyszenia, w tym środowisku kreowany jest taki proces wychowania przez sport. A każde środowisko ma swoje niepowtarzalne wezwania i oczekiwania.
Może się okazać również pomocnym księżom, siostrom, braciom zakonnym, którzy podejmując piękny trud wychowania młodzieży w duchu chrześcijańskim stosując środki ruchu, zabawy, sportu, turystyki i rekreacji.
Z „Zamysłu” skorzystać również mogą ci świeccy działacze kultury fizycznej, którzy z racji profesjonalnych obowiązków lub osobistej troski są zainteresowani wychowaniem dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskim.
Zamysł pracy wychowawczej „ SALOS” w Szczecinie jest tak zbudowany, iż treści w nim występujące mają charakter uogólniony, pozwalający na inspiracje twórczą osoby wychowującej.
Gorącym pragnieniem autorów jest, aby myśli tu zawarte inspirowały wychowawców „ SL SALOS” w Szczecinie do odważnych poczynań na rzecz dzieci i młodzieży.
Podstawowy warunek w tej pracy to:
- optymizm i wiara w możliwość sukcesu pedagogicznego;
- pokora, cierpliwość, wytrwałości , konsekwencja, systematyczność ,
to również wartości, których owocem będą doświadczenia sukcesu sportowego.
Zamysł pracy wychowawczo-sportowej szczecińskiego SALOS-u powstał w 1996r., dzięki Dr. Włodzimierzowi Brzezińskiemu – dzisiaj już ś.p.
Z racji upływu czasu : „ Czas ucieka, wieczność czeka” ,
przeżywając XXV lecie SL SALOS SZCZECIN (1993-2018) , odszukałem te zapiski, zweryfikowałem i uzupełniłem przeżywaną historią życia .
„Nic się nie zdarza, jeśli nie jest wpierw marzeniem”
Ten rys wydarzeń spisałem z dystansu czasu, miejsca, osobistego doświadczenia i z serca
w Stowarzyszeniu Lokalnym Salezjańskiej Organizacji Sportowej '”SL SALOS” w Szczecinie.
mgr Tadeusz Balicki SDB
„Wychowanie jest sprawą serca” –
Hasło: Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej
„SL SALOS” w Szczecinie .
„Bóg wskazał Księdzu Bosko chłopców, szczególnie tych najuboższych, jako pierwszych
i głównych odbiorców naszego posłannictwa” (art.26 Konstytucji).
„Nie oczekujcie, aż młodzi przyjdą do was. Idźcie wy do nich, aby was przyjęli. Zejdźcie
z waszego piedestału, zniżcie się do ich poziomu, stańcie po ich stronie”
św. Jan Bosko.
„Wychowanie i ewangelizacja licznych zastępów młodzieży, szczególnie najuboższej, skłaniają nas do szukania tej młodzieży w jej środowisku i do wychodzenia jej naprzeciw poprzez formę posługi odpowiednie do stylu jej życia”
(art.41 Konstytucji).
„Również i dla nas ewangelizacja i katecheza stanowią podstawowy wymiar naszego posłannictwa”
( art 34 Konstytucji).
„ Oddajemy się ponadto każdej innej działalności, która ma na celu zbawienie młodzieży
( art.42 Konstytucji).
„Podobnie jak Ksiądz Bosko, jesteśmy wszyscy powołani i to w każdej okoliczności, aby wychowywać do wiary”
( art. 34 Konstytucji).
„Kiedy zostałem księdzem, poznałem ogromną biedę młodych mieszkańców Turynu – tłumy chłopaków bez domu, rodziny i wykształcenia. Szybko odkryłem, że Bóg wskazuje mi prace z nimi, jako moje powołanie. Odtąd wszystko co robiłem, było dla nich. Nie uczyniłem kroku, nie powiedziałem słowa, nie przyłożyłem ręki do żadnego dzieła, które nie miałoby na celu zbawienia młodzieży.”
św. Jan Bosko.
„Przysposabiamy młodzież do włączenia się w życie Kościoła poprzez jej wprowadzenie
i uczestnictwo we wspólnocie wiary. Dlatego ożywiamy i rozwijamy grupy i ruchy o charakterze formacyjnym oraz apostolskim i społecznym. W nich bowiem młodzi kształtują świadomość własnej odpowiedzialności i uczą się wnosić swój niezastąpiony wkład w przeobrażenie świata i w życiu Kościoła, sami stając się pierwszymi i bezpośrednimi apostołami młodzieży”
( art.35 Konstytucji).
Korzenie narodzin salezjańskiego sportu sięgają systemu wychowawczego (rozum, religia, miłość) św. Jana Bosko (1815 – 1888) – wielkiego nauczyciela, wychowawcy młodych oraz powołanego przez niego z myślą o młodych, salezjańskiego Oratorium (dom,parafia, szkoła, podwórko).
Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS powstała na bazie doświadczenia włoskiego Polisportive Giovanili Salesiane PGS ( w wolnym tłumaczeniu: Powszechny Wielosport Salezjański). Przyjmuj się , że PGS został powołany w 1967 roku.
Dnia 29 czerwca 1992 roku decyzją Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie, Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczypospolitej Polskiej -SALOS RP została wpisana do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej pod pozycją 151.
Celem SALOS jest: Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa , wyraźnie inspirowanych wizją chrześcijańską, prewencyjnym systemem św. Jana Bosko i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.
SALOS RP stworzyła warunki formalno-prawne do rejestracji Stowarzyszeń Lokalnych SL SALOS i Stowarzyszeń Inspektorialnych SI SALOS. Opracowano wzorcowy Statut Stowarzyszenia Lokalnego i przygotowano informację na temat strony prawnej procedury rejestracyjnej.
Dzięki utworzeniu parafii, szkół i ośrodków salezjańskich, a w nich obecności Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS stworzyła się przestrzeń o integralnym wychowaniu młodego człowieka w wymiarze intelektualnym, moralnym, religijnym i sportowym.
Na przykładzie Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS„ w Szczecinie zostanie przedstawiony:
„ Zamysł pracy wychowawczo-sportowej szczecińskiego SALOS-u”.
W roku 1986 w Szczecinie ul. Witkiewicza 64 została erygowana parafia pod wezwaniem św. Jana Bosko. Naturalne położenie parafii , tuż przy obiektach sportowych MKS „ Pogoń” Szczecin, sprawiło otwarcie się i wyjście naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży przez organizację sportu: Salezjańska Liga Piłki Nożnej dla niezrzeszonych w klubach i stowarzyszeniach sportowych.
Profesjonalna organizacja rozgrywek sportowych piłki nożnej a zapotrzebowanie środowiska dziecięco- młodzieżowego na inne dyscypliny sportowe, sprawiło, że z biegiem czasu zaczęły funkcjonować: piłka nożna, tenis stołowy, koszykówka, piłka siatkowa.
Dnia 10 marca 1993 r. DECYZJA Nr 11/93 KFT.3.J/IIIa/163/93 pod numerem 163, zostaje powołane Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS” w Szczecinie. Rozpoczęła się nowa era działalności organizacyjnej, wychowawczej, sportowej i religijnej.
Gdzie jesteśmy, do czego zmierzamy ?
„SALOS” zgodnie ze swym powołaniem, wzbogacać ma uczciwe i religijne wychowanie dzieci i młodzieży szczecińskiej:
„ Wychowywać na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli „ św. Jana Bosko.
„SALOS” powinien być wzorową organizacją sportową do której przynależność byłaby zaszczytem i honorem. Stowarzyszenie organizując zajęcia kultury fizycznej , zabawę i sport zmierza do kształtowania w wychowankach uczciwości, koleżeństwa, właściwego stosunku do otaczającego świata i wprowadzić wychowaną przez siebie dzieci i młodzież na drogę odpowiedzialnego, uczciwego życia.
Jeśli tak ma być, czas zastanowić się jak to czynić , jak osiągnąć wyznaczony cel? Nie można bowiem „tkwić” w uogólnieniach, hasłach i „ pobożnych” życzeniach. Jedno jest pewne, salezjański sport kształtować ma ludzi rzetelnej wiedzy, cnót i przyzwyczajeń. Przyjdzie nam wpajać wychowanej przez nas młodzieży znakomitą formułkę olimpijską:
„ Zwyciężać bez pychy, przegrywać bez urazy”.
Będzie ona również miała doniosłe znaczenie dla postępowania wychowywanej młodzieży w życiu codziennym.
Jesteśmy w okresie dynamicznego rozwoju ilościowego, organizacyjnego, sportowego, ekonomicznego, infrastruktury sportowej. Zmierzamy do zbudowania istoty tej działalności – mądrej myśli pedagogicznej.
- Czy ilość, czy jakość ?
W każdym działaniu istnieją granice ilościowe. Jeśli się je przekroczy powstaje chaos. Zatem ilościowe poszerzanie się sekcji i grup sportowych „ Salosu”, poddać można w wątpliwość. I to przede wszystkim dlatego, że ogrom zadań organizacyjnych związanych z samą dynamiką działań sportowych, paraliżuje systematyczność poczynań wychowawczych. Ważniejszym się staje, ile jest lig, ile meczy, ile wyjazdów, niż to, ile radości, ile przygód i ile osiągnięć wychowawczych.
Na przestrzeni upływającego czasu, można poddać weryfikacji ZAŁOŻENIOM IDEOWYM działalność SL SALOS SZCZECIN : „Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa, wyraźnie inspirowanych wizją chrześcijańską, prewencyjnym systemem św. Jana Bosko i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej”.
Historia życia szczecińskiego Salosu pokazuje, że masowość / ilość uczestnictwa dzieci i młodzieży w zajęciach sportowych przedkłada się na jakość pod pewnymi warunkami, niezbędnymi do prawidłowego rozwoju wartości wychowawczych, zainteresowań sportowych, podnoszenie na wyższy poziom stanu zdrowia, sprawności fizycznej a mianowicie:
Doskonalenie kadry wychowawczej, trenerskiej, instruktorskiej, pozyskiwanie wolontariuszy ponadto profesjonalna organizacja pracy w wymiarze zajęć sportowych. Podstawowym , a wręcz nieodzownym środkiem do realizacji zadań wychowawczo-sportowych SALOS na dzisiejsze czasy jest infrastruktura / obiekty sportowe. To już nie tylko „podwórko, łączka, plac zabaw, skwer osiedlowy ,ulica, salka/ świetlica”.
SALOS winien objąć swym działaniem dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat ( zarówno dziewczęta jak i chłopców ). Koedukacja sprzyja prawidłowości wychowywania . Część prowadzonych zajęć, obozów może z powodzeniem mieć charakter „ mieszany”.
Trzeba dzieci i młodzież uczyć właściwie spożytkować czas wolny. Jeśli im w tym pomożemy, to i przyjdzie czas, że ona potrafi sobie sama pomóc i odwdzięczyć się.
- Zacznijmy od „ Fair Play”
Szerzenie myśli salezjańskiej w zakresie wychowania w duchu chrześcijańskim poprzez sport, oprzeć trzeba o zasady „ fair play” tzn. o sposób bycia oparty na poszanowaniu samego siebie, w którym zawiera się rzetelność, uczciwość, stanowcza i godna postawa w obliczu zachowania nierzetelnego, poszanowanie partnera zwycięzcy i zwyciężonego, poszanowanie sędziego i inna „fair play” obejmuje również pojęcie przyjaźni, szacunku dla innych i współdziałania utrzymanego w duchu sportowym. Wypowiedziane tu myśli, powinny stanowić źródło inspiracji pedagogicznych dla trenerów, instruktorów, kierowników drużyn, opiekunów i działaczy SALOS.
Wcale nie najwyższą wartością musi być za wszelką cenę zwycięstwo. Dzięki zdrowej, uczciwej rywalizacji sportowej, przez włożony ogromny wysiłek podczas treningów, rezygnację z „przyjemności” z których korzystają rówieśnicy, zawodnik zdobywa doskonałość duchową i fizyczną. Należy liczyć się również z porażką w sporcie, która znacznie więcej powinna uczyć. Uczyć pokory, postawy dystansu wobec innych życiowych historii. I to, też trzeba dzieciom i młodzieży ukazywać !!!
Troska o budzenie i pogłębianie humanitaryzmu, czynnej dobroci w człowieku, w zespołach dziecięcych, młodzieżowych, grach indywidualnych powinna być w SALOS wartością najważniejszą , najwyższej wagi!!!
Ciało i zdrowie naszych wychowanków kształtować się będzie w sposób oczywisty, zaś jego osobowość wymagać będzie szczególnych zabiegów. Rzeczą najważniejszą w tej działalności będzie mądra, troskliwa myśl wychowawcza. Konstruować ją, być kreatorem, być „ obecnym „ to jest wezwanie dla – Wychowawcy – Trenera, który ma być Mistrzem.
Od mądrze pojętego sportu, wspartego ideałami SALOS- oczekiwać trzeba, by służył duszy, wyzwalał siły duchowe, a nie był tylko bezmyślnym ćwiczeniem fizycznym.
- Co robić na co dzień?
Na co dzień udzielać trzeba pomocy , wskazówek, gdy zachowanie dzieci i młodzieży wykazuje duże rozbieżności w stosunku do wymagań. Trzeba troskliwie rozwijać ich wartości etyczno-moralne, charakter i pomóc im w znalezieniu własnego „ja”. Trzeba nauczyć ich godnego kontaktu z otoczeniem. Trzeba ingerować we współczesny etos sportowy, w wartości deklarowane przez młodych sportowców oraz wartości realizowane przez nich w życiu. Analiza tego zjawiska, dyskusje, rozmowy na ten temat mogą stać się jednym z istotnych czynników kształtowania świadomości moralnej zawodników „SALOS”.
W procesie wychowywania sportowca „SALOS”, winno się zwracać baczną uwagę ( może nawet troskliwszą, niż na sprawność fizyczną) na : * konstruowanie zdrowego środowiska koniecznego dla psychofizycznego i religijnego wychowania; * wiązanie wychowanka ze środowiskiem szerszym, jako nadziei i odwagi przekazywania przez niego przekonań i nabytych umiejętności innym; * być otwartym na współpracę, kontakty, uczestnictwo w wydarzeniach oświatowo – wychowawczych i zawodach sportowych organizowanych przez stowarzyszenia, kluby, związki sportowe.Dużo mądrości pedagogicznej ale i głębokich przekonań wymagać będzie przekazywanie zawodnikom istotnych wartości społecznych i religijnych. W zabawie, treningach, radości i przyjaźni przyjdzie nam przekonać młodemu człowiekowi, że powołaniem człowieka jest czynienie dobra, umiłowanie prawdy i piękna. Przyjdzie nam również wzmacniać wiarę wychowanka w człowieczeństwo w obcowaniu z Bogiem. Nie będą to łatwe zabiegi. Czasami przyjdzie nam milczeć, czasami wysłuchać, czasami zasmucić się, najczęściej wybaczyć i zrozumieć.
Zły wychowawca, niestety, za własne pomyłki winę przypisuje często dzieciom.
Pozytywne stosunki społeczne, korzystne stany emocjonalne można będzie osiągną przez zmianę postępowania, które zrodzi nowe tradycje, obyczaje i wartości kulturowe.
Dużą rolę może tu odegrać: > koleżeński, ale konsekwentny stosunek trenera, działacza, opiekuna do zawodnika; > zdyscyplinowanie, wynikające z regulaminów, praw i obowiązków, wzorów zachowania ( opracowanych przy współudziale samych wychowanków); > dezaprobata dla wszelkich form skargi i pomawiania kolegów; > nagradzanie i wyróżnianie koleżeństwa, współpracy i czynów szlachetnych; > wprowadzania prawa obrony swego stanowiska we wszystkich sprawach; > wprowadzania obyczaju wesołej atmosfery zajęć i dobrze pojętego żartu; > podejmowanie różnorodnych dyskusji (analiza) po zajęciach/treningach/ zawodach; > wprowadzenia prawa współdecydowania o niektórych treściach zajęć sportowych; > zwyczaju pięknych i starannie opracowanych świąt kultury fizycznej, turniejów, zawodów, festynów ; Świąt religijnych i inne.W pracy na co dzień, na treningu, czy też zawodach, trzeba wcielać w życie myśl, iż ważne jest: za zwycięstwo honorować całe grupy, drużynę, zespół.
Zawodników należy wyróżniać za okazywaną pomoc, unikanie egoizmu i nadmiernego indywidualizmu. Przyjdzie nam szczególną zaś uwagę, poświęcać więcej czasu – wobec uczestników mniej popularnych, odrzuconych, mniej zdolnych sportowo. Wobec takiej rzeczywistości konieczna jest obecność odpowiedniej ilości kadry wychowawców/trenerów/ animatorów.
Istota naszych oddziaływań polegać będzie na rozbudzeniu i utrwalaniu zamiłowania do ruchu, rozwijanie zainteresowań sportem jako dziedziny wypoczynku i zabawy. Kłaść trzeba nacisk na przyjemność udziału w sportowej zabawie, a nie na wyczyn w skrajnym tego słowa znaczeniu , uwzględniając wiek, predyspozycje – umiejętności – talent sportowy, zaawansowanie i brać czynny udział w rozgrywkach sportowych na różnym szczeblu ( lokalnym, regionalnym, wojewódzkim, krajowym, międzynarodowym).
Pozytywem naszych poczynań powinny być zatem działania na rzecz zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Przyjdzie nam budzić w młodych ludziach wolę wykorzystania własnych możliwości dla konstruktywnej zmiany własnej sytuacji życiowej i własnego rozwoju. Mamy pomagać wychowankowi, by ten mógł pomóc sam sobie w doskonaleniu swoich umiejętności.
Przewodzić nam musi myśl, iż moc wychowawcza nie leży wcale w środkach tj. w samych treściach dyscyplin sportowych, ale w metodach. Kto lepiej wykorzysta te środki, ten lepsze będzie zbierał plony wychowawcze.
Potrzeba zatem wzoru osobowego- wychowawcy, trenera, mistrza. Ważność tej roli polegać musi na działaniu przykładem osobistym, wyrażaniu aprobaty i sprawiedliwej dezaprobaty, na regulowaniu norm panujących w grupie/ wspólnocie sportowej.
Stąd nasi sportowcy czerpać będą wzory do naśladowania.Szczególna moc wychowawcza trenera/ wychowawcy przejawiać się będzie przez obecności w jej środowisku i do wychodzenia jej naprzeciw poprzez formę posługi odpowiednie do stylu jej życia. Atmosfera treningów, uczestnictwo w zawodach, turniejach, na obozach sportowych, w życiu drużyny ( Imieniny, Urodziny, Szkoła relacje w domu Rodzinnym) stwarzają emocjonalne przeżycia. Przyznawanie się do błędnych decyzji i popełnienie nietaktu wobec dzieci i młodzieży, należy też do dorosłego. W tych obszarach życia sportowego następują wzajemne relacje, poznawanie drugiego człowieka : Trener- Zawodnik i Zawodnik – Trener.
Te relacje mają niezwykłą moc wychowawczą: – budują prawdziwą przyjaźń i człowieczeństwo.W pracy na co dzień spotkać się będziemy z różnymi postawami dzieci i młodzieży. I jak wplatać w działania czysto sportowe intencje wychowania chrześcijańskiego? Jak to czynić ze skutkiem i potrzebnym umiarem?
Przede wszystkim wyjść trzeba z założenia, że każdy człowiek ma rozum, wolną wolę, sumienie. Ma zdolność rozpoznawania dobra i zła i zdolność wyboru pomiędzy nimi.
Dla każdego człowieka, dla chrześcijan odpowiedzią na pytanie:
jak postępować w życiu, jak „ być” jest:
Prawo naturalne: Czyń dobro, unikaj zła; jest Dziesięć Przykazań Bożych – Dekalog .
Prawo naturalne, Boskie prawo ma charakter powszechny i odnosi się do wszystkich sfer życia człowieka, w tym także do sportu.
Poniżej przedstawione zestawienie wezwań i zobowiązań wobec sportu może być drogowskazem ( A. Smoleń: Personalistyczna …. s.118):
- PRZYKŁADOWE ZESTAWIENIE POWINNOŚCI MORALNYCH
TREŚĆ ODWIECZNEGO PRAWA BOŻEGO | POWINNOŚCI MORALNE |
I. Przykazanie miłości | |
1. Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem | Wezwanie do sakralizacji sportu: Msza św. dla środowisk sportowych, pielgrzymki, opłatek, przyjmowanie przez organizacje sportowe chrześcijańskiego systemu wartości |
2. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego | Zapewnienie godziwego uczestnictwa w sporcie |
II. X Przykazań Bożych – DEKALOG | |
I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną | Nie traktowanie sportu jako najważniejszej dziedziny życia człowieka |
II. Nie będziesz brał imienia Pana Boga nadaremno | Wezwanie do kultury słowa w sporcie |
III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił | Wezwanie do takiej organizacji sportu, aby nie utrudniała zaspakajania potrzeb religijnych jego uczestników |
IV. Czcij ojca swego i matkę swoją | Wezwanie do integracji rodziny poprzez sport |
V. Nie zabijaj | Rozwijanie takiego sportu, który przyczynia się do poprawy zdrowia bio-psycho-społecznego jego uczestników |
VI. Nie cudzołóż. IX. Nie pożądaj żony bliźniego swego | Wezwanie do kształtowania właściwych więzi międzyludzkich |
VII. Nie kradnij X. Nie pożądaj żadnej rzeczy, która jest bliźniego twego | Wezwanie do tworzenia zdrowych zasad finansowania sportu. Wezwanie do poszanowania własności prywatnej w sporcie. |
VIII. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu | Budowanie solidarności międzyludzkiej i przeciwdziałania antagonizmom grupowym czy też regionalnym |
Jak z powyższego widać , rysuje się przed nami kierunek naszych inspiracji.
Wzmacnia nas myśl św. Jana Bosko: „ Chcę nauczyć was sposobu życia chrześcijańskiego, które może uczynić was radosnymi … tak, abyście mogli powiedzieć:”Służmy Panu w radości” i dalej „ Pragnę , abyście byli szczęśliwi teraz i w wieczności”.
W procesie wychowania sportowego w duchu chrześcijańskim i charyzmacie salezjańskim w duchu św. Jana Bosko , wychowanek nasz powinien zyskać jak najwięcej pozytywnych doświadczeń, tworzących w jego świadomości czysty obraz sportu.
Jak z tego widać zakres zadań dla pracy codziennej jest ogromny. Jeśli dodać do tego ogrom zadań treningowych, uczestnictwo w zawodach, obozach wychowawczo-sportowych, utrzymanie i troska o obiekty sportowe, zakres działania ekonomicznego przez pozyskiwanie środków finansowych na prowadzenie tej działalności, wyraźnie rysuje się potrzeba wielkiego wysiłku organizacyjnego i „czytania gry” i odczytywania znaków czasu na nowe wezwania dla SL SALOS w Szczecinie.
Podobnie jak św. Jan Bosko jesteśmy powołani ( rodzice, nauczyciele, opiekunowie,
trenerzy, kierownicy, animatorzy, wolontariusze ) i to w każdej okoliczności,
aby wychowywać do wiary. Naszą działalność apostolską realizujemy w różnorodnych
formach. Wychowanie i ewangelizacja licznych zastępów dzieci i młodzieży, szczególnie
najuboższej ( duchowo, uczuciowo, materialnie) skłaniają nas do szukania
tej młodzieży w jej środowisku i do wychodzenia jej naprzeciw poprzez formy posługi
odpowiednie do stylu jej życia.
Dla wypełnienia naszej posługi wychowawczej, św. Jana Bosko przekazał nam
system prewencyjny, który opiera się całkowicie na rozumie, religii i dobroci.
Odwołuje się do zasobów umysłu, serca i do pragnienia Boga, jakie każdy człowiek
nosi w głębi swej istoty.
Tym, co ujawniło się w sposób bardzo widocznym w czasie od dnia założenia
Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS RP 1992 r. , Stowarzyszenia Lokalnego
Salezjańskiej Organizacji Sportowej SL SALOS Szczecin – 1993 r. do czasów obecnych
2017/18 , to ogromne zmiany w wymiarze egzystencjalnym, społecznym, politycznym,
kulturowym,technicznym, medialnym – wirtualnym, życiu religijnym, sportowym
w naszej Ojczyźnie – Polsce / Europie, Świecie. Te zmiany mają istotny wpływ
na człowieka we współczesnym świeci. Naprzeciw człowiekowi , szczególnie
człowiekowi młodemu wychodzi SALOS , której celem jest prowadzenie
chrześcijańskiej formacji w duchu św. Jana Bosko, aby wychowywać przez sport
na „ dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”. Celem osiągnięcia tego wezwania,
wychowanek musi przejść przez cztery obszary chrześcijańskiego wzrostu
i dojrzewania:
a. Obszar tożsamości osobowej.
b. Wymiar spotkania z Chrystusem.
c. Wymiar wspólnoty z Kościołem.
d. Odkrycie życia jako powołanie.
A. OBSZAR TOŻSAMOŚCI OSOBOWEJ
W tym wymiarze dojrzewania celem pracy – rodziców, wychowawców, trenerów,
animatorów, opiekunów, wolontariuszy sportowych jest rozbudzenie własnej
tożsamości osobowej u młodego człowieka.
Przebiega to w trzech następujących po sobie etapach:
* poznanie środowiska poprzez systematyczne wyjście do dzieci, młodzieży tam,
gdzie ona jest ( ulica,podwórko, klatka schodowa,szkoła, boisko, klub, stowarzyszeni
sportowe, itd. ) i docenianie tego wszystkiego czym oni żyją;
* propozycja spotkania poprzez indywidualne rozmowy i tworzenie grupy ( drużyna
piłki nożnej, piłki siatkowej, koszykówki, tenisa stołowego itd.);
* troska rodziców/ opiekunów i samego uczestnika przez włączenie się do wspólnoty
sportowej;
– 12 –
B. WYMIAR SPOTKANIA Z CHRYSTUSEM
Celem jest przejście od drużyny jako grupy wychowawczej do wspólnoty
ukierunkowanej na Chrystusa – Boga Człowieka. Proces ten przebiega w następującej
kolejności:
* formacja w poszczególnych sekcjach sportowych poprzez systematyczne spotkania
formacyjne liderów, kapitanów, animatorów drużyn, aby poprzez nich oddziaływać
na innych zawodników;
* formacja duchowa w poszczególnych sekcjach sportowych, grup wiekowych poprzez
rozmowy indywidualne, katechezę, modlitwę, uczestnictwo we Mszy św. , Opłatek,
obozy wychowawczo-sportowe, rozpoczęcie i zakończenie roku wychowawczo –
sportowego; Złożenie i Odnowienie ŚLUBOWAŃ sportowych.
C. WYMIAR WSPÓLNOTY Z KOŚCIOŁEM
Celem tej formacji jest doprowadzenie dzieci i młodzieży do uświadomienia,
że spotkanie z Chrystusem zobowiązuje do aktywnego i odpowiedzialnego włączenia
się we wspólnotę Kościoła. Chodzi o ukierunkowanie stopniowe na wartość powołania
i odpowiedzialność chrześcijańską ( powołanie do świętości) przez modlitwę,
nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego, udział
w Sakramentach św. , świadectwo życia chrześcijańskiego.
D. ODKRYCIE ŻYCIA JAKO POWOŁANIA
Celem tego wymiaru jest czynne włączenie się w działalność SALOS w charakterze:
wychowawcy, opiekuna, animatora, wolontariusza, trenera, działacza sportowego,
który swoim autorytetem przekazuje wartości jak” być dobrym chrześcijaninem
i uczciwym obywatelem”.
TEMATYKA SPOTKAŃ FORMACYJNYCH DLA LIDERÓW, ANIAMTORÓW
1. Życie św. Jana Bosko ( 1815 – 1888 ) – orędzie pedagogiczne ( system prewencyjny:
rozum, religia, dobroć ).
2. Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej – geneza , struktura, cel:
„ Wychowanie do wiary przez sport”.
3. Modlitwa w moim życiu ( min. dlaczego modlitwa, pozdrowienia religijne, znak
krzyża św. przed zawodami, okrzyk na rozpoczęcia zawodów: „ E viva don Bosco –
E viva !!! – Niech żyje ksiądz Bosko – Niech żyje !!!
4. Uczestnictwo w sakramentach św.
5. Treść : „ ŚLUBOWANIA”.
6. Kultura słowa w sporcie.
7. Wezwanie do kształtowania właściwych więzi międzyludzkich i przeciwdziałania
antagonizmom grupowym.
8. Środki przeciw zdrowiu: narkotyki, alkohol, nikotyna.
9. Środki MEDIALNE.
10 . Rodzina – wspólnota miłości, zaufania, bezpieczeństwa, akceptacji.
11. Szkoła – pogłębienie intelektu, wiedzy.
12. Udział w SALOS osób innego światopoglądu, religii.
13. Propagowanie SALOS w środowisku mojego życia.
14. Fair Play – fundamentalną postawą w SALOS.
15. SALEZJANIE/ SALEZJANKI – historia – Święci Salezjańscy.
16. Powołanie do życia w małżeństwie, życia zakonnego, życia kapłańskiego.
17. Obecność Maryi Wspomożycielki Wiernych w życiu św. Jan Bosko , a w moim!!!
18. Odpowiedzialność za KOŚCIÓŁ.
Na postawione pytanie, które dotyczy młodego człowieka, który zafascynowany
wydarzeniami sportowymi w poszczególnych dyscyplinach sportowych , nagłaśnianych
medialnie, pragnie być „ profesjonalnym sportowcem” i być cząstką tego życia, należy
udzielić odpowiedzi, a uczynimy to, na podstawie wieloletnich zmagań się w tej
przestrzeni życia.
SL SALOS w Szczecinie jest obecny w swojej działalności ( Data założenia: 10.03. 1993r.),
a początki parafii św. Jana Bosko (Data Erygowania parafii 1986 r, ).
Wielkie sprawy rodzą się w wielkich trudach , każda epoka ma swój czas, wezwania
i zadania odpowiadające danemu środowisku . Na skutek transformacji w Polsce
w różnych sferach życia społecznego, kulturalnego, religijnego i sportowego otworzyła
się nowa przestrzeń działalności Salezjanów w Gminie Miasto Szczecin.
Usytuowanie/ miejsce pracy Salezjanów znajduje się tuż przy obiektach Klubu
Sportowego „POGOŃ” SZCZECIN. A zatem , bardzo naturalnym była i jest obecność
i zainteresowanie dzieci i młodzieży sportem na poziomie profesjonalnym. Należeć
do Klubu sportowego, być zawodnikiem „ POGOŃ” Szczecin, Klubu , który jest nazwany
„ DUMA POMORZA”, to ogromny zaszczyt , wyróżnienie. To miejsce, kuźnia sportowców
do której przychodzą lub są „powoływani” zawodnicy z całego kraju i zagranicy.
Tak, jak uczy historia , doświadczenie życiowe, obecność Salezjanów stała się
nowym wezwaniem dla spadkobierców św. Jana Bosko w środowisku szczecińskim
skierowanym dla dzieci i młodzieży, która pragnęła czas wolny wypełnić poprzez sport,
a nie wszyscy byli i są przyjmowani do klubu „ POGOŃ” SZCZECIN i innych klubów
i stowarzyszeń sportowych.
I zaczęło się !!! Salezjanie z kilkoma miłośnikami sportu wyszli naprzeciw
oczekiwaniom dzieciom, młodzieży, Rodzicom. Dzięki temu, w tym środowisku można
było realizować charyzmat salezjański: „Wychowanie do wiary przez sport”.
Założono Salezjańską Ligę Piłki Nożnej w Szczecinie – rok 1987 w której brało udział
w największym rozwoju około 900 chłopców , w wieku od 10 roku życia, aż po
młodzież studencką czy pracującą. Sukcesywnie SALEZJANIE otwierali się i wychodzili
naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży w innych dyscyplinach sportowych:
tenis stołowy, piłka siatkowa, koszykówka. SL SALOS SZCZECIN uważane było
w środowisku salezjanów i salezjanek za największe Stowarzyszeni Lokalne
Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Polsce , a odważyć się można, twierdząc ,
że największe Salezjańskie Stowarzyszenie Sportowe w Europie.
Zajęcia sportowe SALOS : systematyczne treningi, uczestnictwo w rozgrywkach
sportowych na szczeblu lokalnym, inspektorialnym, krajowym i europejskim są dla
uczestników przestrzenią do krzewienie kultury fizycznej, rozwijanie zainteresowań
sportowych i podnoszenie na wyższy poziom stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
SL SALOS SZCZECIN w środowisku szczecińskim rozpoznawalny jest jako
Stowarzyszenie , którego celem jest praca wśród dzieci i młodzieży jako służba
wychowawczo-sportowa. Dzięki otwarciu się na masowy udział dzieci i młodzieży
w zajęciach sportowych ( bez selekcji sportowej), profesjonalną organizacji, poziom
sportowy, wytrwałą i konsekwentną pracę, systematyczną organizację obozów
wychowawczo-sportowych, SL SALOS SZCZECIN zostało postrzegane przez Gminę
Miasto Szczecin, Związki Sportowej, Kluby Sportowe i Stowarzyszenia Sportowe.
– 14 –
SL SALOS SZCZECIN, zaproszono do współpracy i udziału w Rozgrywkach
sportowych na poziomie Związków Sportowych w Województwie
Zachodniopomorskim. Status SALOS SZCZECIN przewidział taki środek realizacji
działalności swoich celów.
W 1997r. rozpoczęliśmy udział od dyscypliny sportowej piłki nożnej
w Okręgowym Związku Piłki Nożnej(OZPN – ZZPN) w Szczecinie od rocznika 1985
i 1986, aby sukcesywnie po dwa następne roczniki dołączały do uczestnictwa
w rozgrywkach sportowych, aż do udziału w Centralnej Lidze juniorów Starszych
PZPN sezon 2016/2017; 2017/2018.
Dyscyplina sportowa – tenis stołowy jest sekcją sportową , która od początku
SL SALOS SZCZECIN uczestniczy w dziele wychowawczo-sportowym i bierze udział
w rozgrywkach Zachodniopomorskiego Związku Tenisa Stołowego (ZZTS).
Sekcja sportowa koszykówki i piłki siatkowej przechodziła wzloty i upadku
w działalności wychowawczo-sportowej. Tak, jak to jest podkreślane w „Zamyśle
wychowawczym szczecińskiego SALOS” , głównym źródłem , sercem , autorytetem,
mistrzem jest wychowawca, trener , tak w pewnym momencie zabrakło takich osób,
człowieka , który by podjął służbę w tej sferze / dyscyplin sportowych/
sekcji sportowych. Czy w przyszłości sekcje koszykówki i piłki siatkowej będą obecne
w SL SALOS SZCZECIN , to okaże czas …..
Z upływem lat SL SALOS SZCZECIN otrzymało nieodpłatnie do użytkowania
od Gminy Miasto Szczecin obiekt sportowy: Młodzieżowy Stadion MOSRiR
w Szczecinie , ul. Tenisowa 38. Posiadając infrastrukturę sportową ( ww obiekt
sportowy, udostępnione obiekty sportowy MOSRiR ul. Witkiewicza, ul. Karłowicza,
Salezjańskie Obiekty Sportowe (boisko trawiaste, Orlik, hala sportowa)przy ul. Ku Słońcu 124
Obiekt sportowy ( sala gimnastyczna. Siłownia)w Collegium Salesianum ul św. Jana Bosko 1.
Nie można przejść obojętnie wobec takiego faktu wychowawczo-sportowego jakim
jest obecność SALOS SZCZECIN w naszej Salezjańskiej Szkole w klasach o profilu
sportowym, gdzie istotą wychowawczą jest integralne wychowanie człowieka.
Otworzyła się nowa perspektywa pracy wychowawczo-sportowej.
Wyjście z przesłaniem wychowawczym SALEZJAŃSKIEJ ORGANIZACJI SPORTOWEJ
SALOS poza środowisko salezjańskiego sportu :
„ Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu w ramach
uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa, wyraźnie inspirowanych wizją
chrześcijańską, prewencyjnym systemem ks. Jana Bosko i bogactwem salezjańskiej
tradycji wychowawczej.
Po przedstawieniu krótkiego zarysu wyjątkowej historii obecności SL SALOS
w Szczecinie jest czas na udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie.
Jest wartością oczywistą, iż zależy nam na jakości pracy wychowawczej.
Wspomnieliśmy już, że istnieją granice naszych zabiegów organizacyjnych, sportowych.
Pozorny nonsens zawarty w pytaniu jest wbrew pozorom do rozwiązania.
Jeśli przyjmiemy, że jakość naszej pracy wyróżniać się będzie znaczącymi faktami,
to podmiot naszej pracy – nasi wychowankowie – powinni kontynuować
przedsięwzięte przez nas zadania w swoich środowiskach: na podwórku osiedli
mieszkaniowych, szkołach, uczelniach, klubach i stowarzyszeniach sportowych
i wreszcie w przyszłych własnych rodzinach, pracy. Jeśli potrafimy zaszczepić
uczestnikom SALOS najlepsze wzory salezjańskiego wychowania przez sport,
procentować to będzie w działaniu ilościowym, jakościowym, amatorskim
i profesjonalnym.
– 15 –
Pragniemy nadmienić, że poprzez doświadczenie wielu lat działalności SL SALOS
w Szczecinie wielu naszych wychowanków jest obecnie wspaniałymi rodzicami,
osobami pełniącymi odpowiedzialne i zaszczytne funkcje społeczne w mieście,
województwie.
Udział wielu wychowanków SL SALOS SZCZECIN uczestniczyło i bierze obecnie
czynny udział w profesjonalnym sporcie jako zawodnicy na poziomie Reprezentacji
Polski, Ekstraklasy, I, II, III , IV i klas niższych rozgrywek piłki nożnej.
Wielu jest trenerami dzieci i młodzieży w klubach sportowych w myśl charyzmatu
św. Jana Bosko: „ Wychowanie jest sprawą serca”.
Dla wielu dzieci i młodzieży – sport jest pasją życiową i normalną formą zajęcia
wolnego czasu, aby można prawidłowo i zdrowo się rozwijać z możliwością
realizowania swoich marzeń, dotyczących udziału w profesjonalnym sporcie
na poziomie Krajowym, UEFA, FIFA.
Czyż to nie znakomita okazja dla poczynań Salezjańskiej Organizacji Sportowej
SALOS na poziomie zabawy, rekreacji, sportu amatorskiego i profesjonalnego?
Wszystko zależy od środowiska i rozpoznania znaku czasu na naszą SALOS obecność !!!
Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS” w Szczecinie
adres: ul. Witkiewicza 64; 71 – 125 Szczecinie; telefon 512 328 460
Data założenia: 10.03. 1993r. DECYZJA Nr 11/93 KFT.3.J/IIIa/163/93 pod nr. 163
Numer KRS: 000000 5083
REGON: 811173407
NIP: 852-22-15-502
Cele statutowe § 5:
1. Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu w ramach uznanego
wzoru człowieka i społeczeństwa, wyraźnie inspirowanych wizją chrześcijańską, prewencyjnym
systemem ks. Jana Bosko i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.
2. Krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań sportowych i
podnoszenie na wyższy poziom stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
3. Zapewnienie warunków do rozwoju wszystkim członkom SL SALOS dla osiągnięcia celów
Stowarzyszenia.
4. Działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
5. Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za wychowanie i losy członków Stowarzyszenia
SL SALOS.
6. Współpraca i kontakty z organizacjami oświatowo – wychowawczymi i sportowymi.
7. Eksponowanie w działalności sportowo-wychowawczej zasady fair play.
Środki działania § 6:
SL SALOS realizuje swoje cele poprzez prowadzenie specyficznej działalności na polu
sportowym, inicjatyw kulturalnych, pedagogicznych i opiekuńczych, a w szczególności
przez:
1. Opracowanie wieloletnich i jednorocznych programów działalności.
2. Realizowanie przyjętych zadań przez instytucjonalne organa Stowarzyszenia.
3. Organizowanie szkolenia i doskonalenia kadry wychowawczo – instruktorskiej
i pozyskiwanie działaczy sportowych.
4. Współdziałaniu z instytucjami państwowymi i samorządowymi, szkołami,
związkami i organizacjami sportowymi.
5. Utrzymywanie kontaktów z organizacjami sportowymi w kraju i za granicą.
6. Organizowanie i propagowanie różnych form sportu, rekreacji i turystyki:
całoroczne zajęcia sportowo- wychowawcze, turnieje, spartakiady, mistrzostwa,
festyny, obozy sportowe, kolonie i wycieczki.
7. Prowadzenie działalności gospodarczej.
– 16 –
Prezesi
SL SALOS SZCZECIN
ZARZĄD SL SALOS SZCZECIN
od 12.06. 2015r.
1993 – 1995 Jabłonowski Teodor
1995-1998 Witczak Jerzy
1998 – 2005 ks. Balicki Tadeusz
2005 – 2010 ks. Mimier Andrzej
2010 – 2012 ks. Presnal Dariusz
2012 – 2014 ks. Żmich Tomasz
-2014 ks. Balicki Tadeusz
KOMISJA REWIZYJNA od 12.06. 2015r.
1 Jarocka Agnieszka Przewodnicząca
2 Czyżewska Joanna Członek
3 Pasternak Lesław Członek
KOMISJA DYSCYPLINARNA od 12.06. 2015r.
1 Rzymski Sebastian Przewodniczący
2 Krajniak Marta Sekretarz
3 Kujawski Przemysław Członek
4 Lewandowski Mariusz Członek
5 Rojkowski Andrzej Członek
Wykaz imienny kadry szkoleniowej – z podaniem informacji dotyczących uprawnień
doprowadzenia szkolenia w sporcie dyscypliny piłki nożnej, tenisa stołowego :
trener, klasa/ instruktor oraz wykaz kierownicy, wychowawcy wypoczynku dzieci
i młodzieży sezon 2020/2021
LP. Nazwisko i imię Dyscyplina sportowa Kwalifikacje szkoleniowe
Trener klasa …
1. Balicki Tadeusz Piłka nożna UEFA C/ Kierownik / Wychowawca wypoczynku
2. Babiak Bartłomiej Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
3. Bartłomiejczyk Bartosz Piłka nożna UEFA B Wychowawca wypoczynku
4. Bogdanowicz Jakub Piłka nożna UEFA B Wychowawca wypoczynku
5. Budziński Michał Piłka nożna UEFA B Kierownik/ Wychowawca wypoczynku
6. Domżał Marcin Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
7. Drozdowski Adam Piłka nożna UEFA B Wychowawca wypoczynku
8. Gellera Adrian Piłka nożna UEFA B Wychowawca wypoczynku
9. Grabicki Przemysław Piłka nożna UEFA B Wychowawca wypoczynku
10. Kaczmarek Jakub Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
11. Kop -Ostrowski Filip Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
12. Kozłowski Adam Piłka nożna Kurs
13. Kujawski Przemysław Piłka nożna UEFA A Kierownik /Wychowawca wypoczynku
14. Lewandowski Mariusz Piłka nożna UEFA A Kierownik/ Wychowawca wypoczynku
15. Piz Sebastian Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
16. Rogowski Bartosz Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
17. Rojkowski Andrzej Piłka nożna UEFA B Wychowawca wypoczynku
18. Rzymski Sebastian Piłka nożna UEFA A Kierownik/ Wychowawca wypoczynku
19. Skuratowski Jan Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
20. Stański Łukasz Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
21. Starzyński Grzegorz Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
22. Wesołowski Alan Piłka nożna UEFA C Wychowawca wypoczynku
23. Zarzycki Adam Tenis stołowy Instruktor /Wychowawca wypoczynku
24. Albrechcińska Katarzyna Kierownik p. nożnej Wychowawca wypoczynku
25. Borowiec Marta Kierownik wypoczynku / Wychowawca wypoczynku/ Ratownik Medyczny
26. Brzozowski Adam Kierownik p. nożnej
27. Kwiatkowski Józef Kierownik p. nożnej
28. Pajkowski Mirosław Kierownik p. nożnej / Wychowawca wypoczynku
– 17 –
BIURO ZARZĄDU
* Siedzibą Biura Zarządu SL SALOS SZCZECIN jest Dom Salezjanów w Szczecinie
przy ul. Witkiewcza 64. Biuro jest organem wykonawczym Zarządu SL SALOS Szczecin
zabezpieczającym od strony organizacyjno – finansowej realizację zadań programowych.
Biuro ( również kontakt e-mailowy i telefoniczny ) jest czynne w poniedziałki i czwartki
w godz. od 17.00 do 19.00. Sprawy dotyczące finansów: rachunki za obozy, rachunki
wpłat składek członkowskich / druki dotyczące skierowań na rehabilitacje; ubezpieczeń
NNW.
W okresie sprawozdawczym w Biurze Zarządu SL SALOS SZCZECIN jest zatrudniona
( Umowa zlecenie) jedna osoba na stanowisku skarbnika– Agnieszka Mosiejczuk.
Pracą Biura kieruje prezes Ks. Tadeusz Balicki i Wiceprezes ds ekonomicznych Krzysztof
Dąbrowski oraz Wiceprezes ds Organizacyjnych Adam Drozdowski. Odpowiedzialność
za prowadzenie formalno-prawnych spraw UBEZPIECZENIA NNW członków *UNIQA TU
S.A. i OC WARTA TU S.A. powierzono Leszkowi Pasternakowi.
Wszystkie cztery osoby pełnią funkcje społecznie. Ponadto zatrudnione są dwie osoby,
które wykonują następujące usługi: Mirosław Pajkowski – odpowiedzialny za aktualizację
kontaktów z ZZPN/ Weryfikacja składek czlonkowskich; Krzysztof Polewacz sprzątający
pomieszczenia socjalne w biurze SL SALOS ul. Witkiewicza 64 .
Prowadzenie obsługi finansowo-rachunkowej Zarządu SL SALOS SZCZECIN odpłatnie
prowadzi . Ksiegowa Ewa Studzińska
* Obiekt Administracyjny i Obiekty Sportowe
Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „ SL SALOS” w Szczecinie
korzysta z obiektów Domu Salezjanów na podstawie podpisanej Umowy wynajmu.
Zajęcia treningowe i zawody sportowe odbywają się odpłatnie na obiektach MOSRiR
w Szczecinie i obiektach „ORLIK”; odpłatnie na obiektach Szkół Salezjańskich
ul. św. Jana Bosko 1 i ul. Ku Słońcu 124.
Na obiekcie MOSRiR przy ul. Tenisowej 38 na boisku nr 2 od 2018 roku
jest Boisko o sztucznej nawierzchni. MOSRiR w Szczecinie.
Dyscyplina sportowa piłka nożna sezon 2020/2021 :
Udział w Zachodniopomorskim Związku Piłki Nożnej ZZPN
Liczba uczestników – około 400 zawodników, 18 grup szkoleniowych
w poszczególnych rocznikach Wojewódzka Liga Juniorów Starszych rocznik
2002/2003, Wojewódzka Liga Juniorów Młodszych rocznik 2004/2005 , trampkarz
starszy rocznik 2006; trampkarz młodszy rocznik 2007; młodzik starszy rocznik 2008.
młodzik młodszy rocznik 2009; orlik starszy rocznik 2010 , orlik młodszy rocznik
2011; żak starszy rocznik 2012 , żak młodszy 2013; naborowy rocznik 2014/2015;
Zajęcia treningowe odbywają się w wymiarze tygodniowy od 2 do 5 treningów – czas
trwania jednego treningu = 1h ( grupa naborowa) i 1,5 h( pozostałe grupy); Zajęcia
odbywają się na salach i halach sportowych oraz na boiskach o nawierzchni trawiastej
i sztucznej „ Orlik” .
Dyscyplina sportowa tenis stołowy sezon 2020/2021 :
Udział w Zachodniopomorskim Związku Tenisa Stołowego ZZTS
Liczba uczestników – 21 zawodników. Grupy szkoleniowe: Kadet,Młodzik, Żak;
Obiekt sportowy: Collegium Salesianum ul. św. Jana Bosko 1; Sala gimnastyczna;
Zajęcia treningowe odbywają się trzy razy w tygodniu , czas trwania jednego treningu =
od 1,5 godz. do 2 godz.
– 18 –
Obozy wychowawczo- sportowe
* W okresie ferii zimowych obozy wychowawczo-sportowe prowadzone są
w II Turnusach: Liczba uczestników = 210 osób;
a. Rewal: tenis stołowy; piłka nożna
* W okresie wakacji letnich obozy wychowawczo-sportowe prowadzone są
w III Turnusach: Liczba uczestników = 250 osób
a. Słubice: tenis stołowy; piłka nożna.
Cele obozu są następujące:
* wychowanie i formacja młodzieży i dzieci w sferze kulturowej, społecznej, moralnej
i religijnej w oparciu o założenia systemu prewencyjnego św. Jana Bosko
i chrześcijańskiej wizji człowieka.
* doskonalenie mistrzostwa sportowego przez rozwój następujących cech motorycznych:
siły, szybkości, mocy, wytrzymałości, zwinności itp.; rozwój potencjału technicznego
i taktycznego; przygotowanie do rozgrywek sportowych runda wiosenna/ jesienna
w PZPN; ZZPN; oraz w tenisie stołowym ZZTS ;
* obozy zgłaszane są: Wypoczynek – Ministerstwo Edukacji i Nauki; Kuratorium Oświaty
w Szczecinie
* Kadra Obozu: kierownik/ wychowawcy/ trenerzy/ kierownicy drużyn – obowiązek :
„ Zaświadczenie o niekaralności” wydany przez Sąd Rejonowy;
Sfera życia ekonomicznego w Stowarzyszeniu Lokalnym Salezjańskiej Organizacji
Sportowej „ SL SALOS” w Szczecinie. W działalności Stowarzyszenia są wpływy
i wydatki finansowe, które pokazują dynamiczność Stowarzyszenia:
1. Wynajem obiektów sportowych
Wynajem hal sportowych na treningi, turnieje dla zespołów piłki nożnej,
tenisa stołowego
2. Noclegi i zakwaterowanie zawodników podczas zawodów sportowych. Z noclegów
korzystają zawodnicy podczas wyjazdów na mecze ligowe. które odbywają się
z dala od Szczecina oraz podczas wyjazdów na turnieje, Igrzyska Salezjańskie.
3. Posiłki i wyżywienie dla zawodników podczas zawodów sportowych. Zawodnicy,
którzy biorą udział w zawodach, turniejach, Igrzyskach.
4. Transport zawodników na mecze i zawody sportowe. Korzystamy z wynajmu
autokarów, busów w celu wyjazdu poza Szczecin na zawody, turnieje, Igrzyska
obozy wychowawczo – sportowe.
5. Zgłoszenie zawodników i drużyn do rozgrywek w ramach związków sportowych:
Opłata członkowska/ Wpisowe na turnieje : Zachodniopomorski Związek Piłki
Nożnej ZZPN ; Polski Związek Piłki Nożnej PZPN; Zachodniopomorski Związek
Tenisa Stołowego ZZTS; Polski Związek Tenisa Stołowego PZTS; Salezjańska
Organizacja Sportowa Rzeczypospolitej Polskiej SALOS RP;
Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika o statusie amator zawodnika wg PZPN
uchwała pkt 6 nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011r.
– 19 –
6. Pokrycie kosztów obsługi sędziowskiej. W okresie trwania rozgrywek ligowych/
turniejów pokrywane są koszty obsługi sędziowskiej w których SALOS SZCZECIN
jest gospodarzem spotkania.
7. Pokrycie kosztów obsługi medycznej podczas zawodów. Podczas zwodów/
turniejów w których SALOS jest gospodarzem zostaje zapewniona opieka
medyczna.
8. Zakup sprzętu sportowego. Sukcesywnie dokonuje się zakupu sprzętu sportowego.
9. Ubezpieczenie NNW kadry i członków. Każdy członek SL SALOS jest ubezpieczony
od NNW również SL SALOS SZCZECIN od OC .
10. Szkolenie trenerów. Dbając o wysoki poziom merytoryczny naszej kadry trenerskiej
uczestniczymy w szkoleniach i kursach.
11. Zakup nagród dla zawodników. Na zakończenie turniejów; roku wychowawczo
-sportowego, dokonujemy podsumowania wyników i osiągnięć w wymiarze
wychowawczy i sportowym dla poszczególnych zespołów,
indywidualne w tenisie stołowym.
12. Zakup środków czystości. Zakupów środków czystości – proszek, płynu
do prania strojów wraz zakupem osprzętu do mycia pomieszczeń .
13. Koszty obsługi zadania publicznego w tym koszty administracyjne.
SL SALOS w Szczecinie odnośnie finansów prowadzone są i rozliczane
przez Księgowość.
Osoby objęte działalnością statutową oraz dzieci i młodzież uczestniczą częściowo
w kosztach za wynajem hal sportowych na treningi, za wyjazdy na turnieje krajowe
i międzynarodowe oraz ponoszą koszty za pobyt na obozach sportowych, składek
ubezpieczeniowych NNW i składek członkowskich. Decyzja o wysokości świadczeń
poniesione przez osobę uzależniona jest od Umów ( Ośrodki wypoczynkowe, Kluby,
Stowarzyszenia, Szkoły, Gminy, Firmy Ubezpieczeniowe …) i uchwał Walnego Zebrania
Członków SL SALOS w Szczecinie oraz Zarządu SL SALOS w Szczecinie.
Upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży – zadanie przy
współudziale i współpracy z administracją publiczną/samorządową ( Gmina Miasto
Szczecin) jest kontynuowane już od wielu lat. Pierwszy wniosek o dotację w ramach
organizacji pozarządowych został złożony i zrealizowany w 2001 r. I przez następne
lata składane wnioski o realizację zadań publicznych były rozpatrywane przez Gminę
Miasto Szczecin pozytywnie, a przyznawana dotacje została co roku rozliczana
zgodnie z umową. Dotacje Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Piłki Nożnej,
darowizny od osób prywatnych i firm są wsparciem finansowym w działalności
SL SALOS w Szczecinie.
Istnieje również źródło wsparcia finansowego od Klubów sportowych,
Stowarzyszeń Sportowych na rzecz „SL SALOS” w Szczecinie, w ramach Ekwiwalentu
za wyszkolenie zawodnika o statusie amatora, zawodnika ( zgodnie z uchwałą PZPN
uchwała pkt 6 nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011r. ).
Powróćmy raz jeszcze do punktu wyjścia i zadajemy sobie fundamentalne pytanie:
Co jest istotą i celem naszego działania?
Otóż w centrum naszego działania jest człowiek, młody człowiek, ostatecznym zaś
celem uprawianego przez niego sportu jest „ Wychowanie do wiary przez sport”.
Sport może być wielkim wychowaniem do społeczności, gdyż troskliwie uprawiany
prowadzi ucznia i mistrza do „ domu prawdy, dobra, piękna, miłości
i odpowiedzialności”.
Dzieci i młodzież, najczęściej nie potrafi panować nad swoimi słabościami.
W takich sytuacjach wychowawca – mistrz, może nauczyć i przygotować młodych
do tego, czym jest prawe życie, może pomóc im w odnalezieniu sensu życia
i odrzuceniu nieprawości.
W wychowanie w duchu salezjańskim wymaga mistrzostwa pedagogicznego
i zrozumienia tej, czasami rażącej trenera, prawdy, że nadrzędnym zadaniem
całokształtu naszej pracy, ma być takie uprawianie sportu, które sprzyjałoby
rozwijaniu roztropności, sprawiedliwości, męstwa i umiarkowania.
Mistrzem nazwiemy tego trenera, który potrafi zachować dystans, wobec tak zwanych
sukcesów sportowych swoich uczniów, którzy , przecież w zdecydowanej większości,
nie staną się dorosłymi sportowcami – uprawiającymi sport na miarę wyczynu
profesjonalnego, co nie należy mieć i to na uwadze.
W naszym systemie wartości, kultura fizyczna pojęta jest w sposób osobowy,
jako rekreacja, zabawa, spontaniczna , aczkolwiek uporządkowana, systematyczna,
wymagająca poświęcenia, trudu, wysiłku, samozaparcia aktywność sportowa.
Wsparta jest na trzech filarach systemu prewencyjnego wg św. Jana Bosko – Ojca
i Nauczyciela młodzieży na : rozumie, religii i miłości.
Powtórzmy raz jeszcze, zwycięstwo w naszej pracy nie jest wartością najważniejszą,
aczkolwiek sprawiać nam będzie wielką radość.
A gdy, odnosimy sukcesy sportowe, to należy tylko cieszyć się, że możemy
z przekazem wychowawczym SALOS być obecnymi w innej przestrzeni życia
sportowego, dzięki profesjonalnej pracy sportowej wykonywanej przez trenera,
zawodników na treningach i w innych okolicznościach życia sportowego.
Wszystkie myśli tu sformułowanie oparte na faktach z życia w „Stowarzyszeniu
Lokalnym Salezjańskiej Organizacji Sportowej „ SL SALOS „ w Szczecinie przekazujemy
naszym przyjaciołom trenerom, instruktorom, wychowawcom, kierownikom,
animatorom, wolontariuszom, działaczom sportowym salezjańskiej myśli
wychowawczej. Bóg stawia odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie
i odpowiednim miejscu.
W ten sposób rozpoczynamy szeroką dyskusję nad najskuteczniejszymi sposobami
wychowania dzieci i młodzieży w duchu św. Jana Bosko ,, które skłaniają nas
do szukania tej młodzieży w jej środowisku i do wychodzenia jej naprzeciw poprzez
formę posługi odpowiednie do stylu jej życia ” w miejscu, który jest odczytywany jako
dzisiaj we współczesnym czasie.
Wszyscy działacze '”SALOS” wychodzą naprzeciw wspaniałej przygodzie
pedagogicznej. Trud tej pracy nagrodzony może być efektami.
Celowym wydaje się na zakończenie, zacytowanie w tym miejscu myśli współczesnego
świadka wiary, Ojca Świętego Jana Pawła II:
„ ŹRÓDŁO … Tryptyk Jan Paweł II ) :
Źródło
Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków…
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być —
Gdzie jesteś, źródło?… Gdzie jesteś, źródło?!
Cisza…
Strumieniu, leśny strumieniu,
odsłoń mi tajemnicę
swego początku!
(Cisza — dlaczego milczysz?
Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku.)
Pozwól mi wargi umoczyć
w źródlanej wodzie
odczuć świeżość,
ożywczą świeżość.